Jak správně zavlažovat trávník

Závlahový systém vám ušetří práci i čas, ale aby se váš trávník krásně zelenal, je dobré znát několik základních pravidel o jeho používání. 

Jak dlouho zavlažovat

To závisí hlavně na typu postřikovačů na dané sekci. Každá sekce může mít a obvykle mívá jinou dobu závlahy. Jak je to konkrétně u té vaší se dozvíte nejlépe od firmy, která vám systém instaluje, protože ví, jaké jsou srážkové výšky jednotlivých postřikovačů při určitém sponu.

Jak změřit srážkovou výšku

Snadno si to také můžete změřit sami. Ptáte se jak? Na ploše dané sekce rozmístěte nádobky a za určitém čase provozu závlahy odečtěte, kolik dopadlo vody - srážkovou výšku.

Délka závlahy

Záleží na konkrétních podmínkách, ale obvykle se pohybuje při frekvenci zálivky 3x týdně v těchto časech:

  • u rozprašovacích postřikovačů 3-8 min/sekci
  • u rotačních postřikovačů 10-30 min/sekci
  • u kapkovacího potrubí 15-45 min/sekci

Kdy a jak často zavlažovat?

Jednoznačně nejeefektivnější je zavlažování brzy ráno nebo pozdě večer. Zálivka během dne opravdu není vhodná, pokud to jde, vyhýbejte se jí.

Abyste měli kvalitní trávník, je potřeba dodat průměrně 25-40 l/m2 za týden. Tuto dávku je ideální rozdělit do 2-3 cyklů za týden - zavlažovat například v pondělí, ve středu a v pátek. Pak byste měli jednorázově dodat během každého zavlažovacího cyklu cca 10 až 15 l/m2. Ani míň ani víc.

Když budete těchto několik zásad dodržovat, určitě se dočkáte krásného a kvalitního trávníku.