Jak sekat a hnojit trávník

Chcete mít krásný trávník, ale nedaří se? Přinášíme vám pár užitečných rad a zkušeností, dozvíte se, jak často a správně sekat nebo kdy je čas na hnojení.

  1. Z trávníku odstraňte napadané nebo naváté listí a větve.
  2. Vertikutátorem prořežte stávající drn do hloubky 3–5 mm.
  3. Díky tomu trávník provzdušníte, odstraníte mech a vznikající plsť.
  4. Pro sběr "vyčesané hmoty" můžeme použít travní sekačku.

Žloutnoucí nebo hnědavý trávníkový porost vzniká velkým utužením půdy nebo jejím přemokřením či nevyhovujícím stavem, někdy i působením houbových chorob. Je potřeba provést aerifikaci a poté rovnoměrně rozházet ostrý křemičitý písek cca 1000 g na 1m2.

Správné sekání

Nikdy neodstraňujte více než horní třetinu travního listu. Po posekání by se měla výška trávy pohybovat mezi 4-6 cm. Ozdobný trávník se seká více nakrátko - cca 2,5-4 cm. Během období horka a sucha nechte trávník klidně o 1,5 cm vyšší, zabráníte tím vysušení půdy.

Jak často sekat

V hlavním období růstu, což je květen - červen, 2x týdně, jinak 1x týdně. Při sekání trávy se sběracím košem je výhodnější sekat častěji.

Přerostlá tráva

Pokud se stane, že by vám tráva přerostla, nesekejte ji hned na normální výšku. Nikdy nesekejte více než polovinu výšky trávy. Po několika dnech posekejte trávník znovu, a tím zase dosáhnete jeho normální výšky. Ideální je sekat pořád na stejnou výšku.

Neupravený vzhled

Sekáte pravidelně a přesto vypadá váš trávník neupraveně? Problém může být v tupých nožích žacího ústrojí. Tupé nože listy nesekají, ale trhají a na trávě zůstává bělavý nádech, který během pár dní zhnědne. Nezapomeňte 1x za měsíc nabrousit nože.

Hnojení trávníku

Jestli máte zežloutlý trávník, bude to pravděpodobně nedostatkem živin. Použijte speciální travní hnojivo s vysokým obsahem dusíku, protože tuto živinu trávník nejvíce potřebuje. Dusík ovlivňuje zelené zabarvení trávy. Ale pozor, hnojivo s nevhodným složením může snadno vést k přehnojení a spálení.

Péče o trávník vyžaduje sice nějakou tu práci, ale není to nic těžkého. Když se budete řídit našemi radami, uvidíte, že se vám krásně zazelená.